Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden fındık üreticilerine yönelik olarak yapılan açıklamada fındık kozalak akarıyla mücadele zamanı geldiği belirtildi.
 
Müdürlükten konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle:
 
Fındık bahçelerinde zararlı olan ‘Fındık Kozalak Akarı’ zararlısına karşı mücadele zamanı gelmiştir.
 
Özel bir fındık zararlısı olan kozalak akarı, gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Karadeniz bölgesinde yaygın olarak bulunmaktadır ve bütün fındık çeşitleri üzerinde beslenmektedirler. Tombul fındık gibi hassas çeşitlerde  % 70'e varan zararlara neden olmaktadır. Bu zararlıya karşı en iyi mücadele şekli mekanik mücadele yani yapraksız dönemde kozalakların toplanıp bahçeye bırakılması şeklinde yapılan mücadele yöntemidir.
 
Fındık kozalak akarı, fındık kurdu kadar zararlı olmasına rağmen, bir sonraki yılın ürününde kayba neden olduğu için bu zarar üretici tarafından fark edilmemekte ve mücadelesine gereken önem verilmemektedir. Oysa her bir kozalak kaybedilmiş bir çotanak olabileceği gibi sebep olduğu uç kurusu da ayrı bir kayıptır. 
 
Giresun ilimizde en uygun kimyasal mücadele zamanı kozalakların açılıp içinden çıkan zararlının yeni tomurcuklara girmeye başladığı, uç sürgünlerin 4-4,5 yapraklı olduğu Nisan sonu Mayıs başındaki bir haftalık süredir. Bu dönemde kükürt etkili maddeli bitki koruma ürünüyle fındıkta külleme hastalığına karşı ilaçlı mücadele yapan üreticilerimizin fındık kozalak akarı zararlısına karşı ayrıca mücadele yapmasına gerek yoktur.
 
Üreticilerimiz konu hakkında daha geniş bilgi almak için İl/İlçe Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimize müracaat edebilirler.