Yağlıdere’de İstiridye Mantarı
18 Nisan 2013 Perşembe
Yağlıdere İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce İstiridye Mantarı yetiştiriliyor.

 

Kaymakamlık öncülüğünde İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce uygulamasına başlanılan İstiridye (kayın) Mantarı Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında; kayın ağacı kütüklerine istiridye mantarı tohumları ekilerek istiridye mantarı yetiştirilmeye başlanmıştır.İlçe Müdürlüğümüz bahçesinde demonstrasyon amaçlı 13 adet kayın kütüğüne istiridye mantarı tohumları ekilerek, İlçemiz çiftçilerine görsel ve uygulamalı olarak istiridye mantarı yetiştiriciliğinin öğretilebileceği mantar üretim alanı oluşturuldu.

 

Projenin iki aşamalı olarak yürütülmesi planlanıyor. Birinci aşamada İlçe Müdürlük bahçesinde kurulan mantar üretim alanında İlçemiz çiftçilerine istiridye mantarının nasıl yetiştirildiğinin uygulamalı ve görsel olarak öğretilmesi, İkinci aşamada ise, istiridye mantarı yetiştiriciliğini öğrenen üreticilerimize kendi mantar üretim alanlarının oluşturulmasında teknik desteğin sağlanması planlanmaktadır.

 

İlçe Müdürlük bahçesinde demonstrasyon amaçlı kurulan mantar üretim alanında kütüklere ekilen mantar tohumlarından yaklaşık 5-6 aylık bir süre sonunda ilk ürün elde edilecek. İklim koşullarına bağlı olarak, bir kütükten yılda ortalama 15-20 kg istiridye mantarı hasat edilebilmektedir.Projede üretim maliyeti oldukça düşük olduğu için üreticilerimizin zarar etmeleri gibi bir risk söz konusu değildir.

 

Proje sonunda ise; İlçemiz çiftçilerinin ürettikleri mantarları pazarlayarak ek tarımsal gelir elde etmeleri ve aynı zamanda ürettikleri mantarı tüketen çiftçi ailelerin besin içeriği bakımından oldukça zengin bir protein kaynağı olan istiridye mantarı ile beslenmeleri amaçlanmaktadır.
Bu Haber 703  Kez Okunmuştur