Valilerden Değerlendirme
25 Temmuz 2013 Perşembe
Dün TRT Haber’in canlı yayınına katılan Vali Dursun Ali Şahin ve Ordu Valisi Kenan Çiftçi Havalimanının son durumuyla ilgili değerlendirmede bulundular.

 

Havalimanın canlı olarak yayınlanan programda TRT muhabiri Halil Aksoy’un sorularını yanıtlayan Valiler, Türkiye’nin prestij projelerinden biri olan havalimanıyla 40 yıllık bir rüyanın gerçekleştiğini belirttiler.

Aksoy’un Havalimanının son durumu ve Giresun’a getirisiyle ilgili sorusu üzerine Vali Şahin, 2011 yılının temmuz ayında temelli atılan havalimanının bugün yarı yarıya tamamlandığını belirterek, sadece Giresun ve Ordulu hemşerilerimizin değil herkesin hayal olarak gördüğü projenin gerçekleşmekte olduğunu söyledi.

Ordu Giresun Havalimanının Türkiye’de ve Avrupa’da ilk ve dünyada 2. denize yapılan havalimanı olduğunu belirten Vali Şahin, projenin Türkiye’nin ve Türk mühendislerinin yüz akı olduğunu kaydetti.

Dolgu sürecinin hemen hemen tamamlandığını ve üst yapı çalışmalarına geçildiğini belirten Vali Şahin, seneye bu zamanlarda tarifeli uçuşların başlayacağı müjdesini vererek, “Havalimanı faaliyete geçtiğinde Giresun ve Ordu’ya kültürel, sosyal, ticari ve akademik alanda çok büyük katkıları olacak. 3000 m. Uzunluğundaki pistiyle uluslararası nitelikte olan bu havaalanı çok büyük bir prestijdir. Yaklaşık 2.5-3 milyon kişi bu havalimanının açılmasını bekliyor. Buranın açılmasıyla turizm canlanacak, yaylalara akın olacak. Antalya’da terlenin yerine yaylalarımızda soba yakmanın keyfini yaşayacaklar. Özellikle Ortadoğu’daki Araplar için alternatif turizm seçeneği olarak yayla turizmimiz gelişecek. Üniversitenin akademik personelinde artış olacak. Buda eğitimin kalitesini arttıracak.”şeklinde konuştu.

Aksoy’un Havalimanının gerekliliği ve Ordu’ya katkısıyla ilgili bir sorusu üzerine Ordu Valisi Çiftçi şuanda günümüzün en hızlı ulaşım aracının uçak olduğunu belirterek, burada ve gurbette yaşayan vatandaşlarımıza zaman kazandırmak için havalimanının tamamlanması gerektiğini söyledi. Her iki ilin turizm potansiyelinin de havalimanını  gerekli kıldığını belirten Ordu Valisi Çiftçi, “ Burada bütün riskler hesaplanarak ciddi mühendislik çalışmaları yapılıyor. Şuanda 1. Kat asfaltı dökülmüştür.  Yapılan dolgu çok iyidir ve milim oynama yoktur.  Şuanda dünyanın en güvenilir en sağlam havaalanlarından birisi inşa ediliyor. Havalimanının getirisi şimdiden başladı. OSB benzeri bir Endüstri Bölgesi tasarımız ve temelini attığımız çikolata vadisi projemiz var. Havalimanı bu projelerimize hareketlilik getirecek. Ayrıca Ordu’dan Sivas’a Tokat’a açılan bağlantı yollarımız havaalanıyla birlikte  içe doğru hareket getirecek. İlerideki nüfusumuzda büyük artış olacak. Turizm açısında da Arap turistlerin buraya ilgisi var. ”dedi.
Orjinal Resimleri İndirmek İçin Tıklayınız...

Bu Haber 552  Kez Okunmuştur